Jakie zmiany skórne wskazują na potrzebę wykonania dermatoskopii?

Wstępna ocena skóry – jakie zmiany skórne wymagają konsultacji lekarskiej?
Każda, nawet niewielka zmiana na skórze, powinna być powodem do zainteresowania i w niektórych sytuacjach może wskazywać na potrzebę wykonania dermatoskopii. To bezpieczne i nieinwazyjne badanie, które pozwala na ocenę struktury zmian skórnych niewidocznych gołym okiem. Dzięki temu jesteśmy w stanie precyzyjnie diagnozować i monitorować różne choroby skóry, zwłaszcza zmiany barwnikowe, które mogą być potencjalnie niebezpieczne. Informacje na ten temat dostępne są na stronie https://dermatologlublin.com.pl/dermatoskopia-lublin/.
Zmiany skórne, które powinny zaniepokoić i skłonić do zasięgnięcia porady dermatologicznej to przede wszystkim nowe znamię na skórze, zmiana kształtu, wielkości lub koloru istniejącego znamienia, pieprzyk, który zaczyna swędzieć, krwawić lub spowodować dyskomfort. Wszystkie te sygnały mogą wskazywać na rozwijającą się chorobę skóry i są bezwzględnym wskazaniem do wykonania dermatoskopii.
Nowe znamienia na skórze
Wielu pacjentów zastanawia się czy powinni zgłosić się do dermatologa w sytuacji, kiedy zauważą na swojej skórze nowe znamię. Wynika to z faktu, że znamię jest prawidłowym i normalnym tworem skórnym, który pojawia się u większości osób. Warto jednak zdać sobie sprawę, że nie każde znamię jest normalne. W przypadku pojawienia się nowego pieprzyka, warto skonsultować się z lekarzem, który oceni czy jest to zmiana bezpieczna, czy też wymaga dalszej diagnostyki.
Nowe znamię, które jest nierówne, ma nierówne brzegi, różne kolory, większe od 6mm, czy zmieniające się – to są symptomu, które powinny skłonić do natychmiastowego skontaktowania się z lekarzem. Tego rodzaju symptomu, zazwyczaj sugerują, że zmiana jest nieprawidłowa i ze względu na ryzyko nowotworzenia, wymaga dermatoskopii.
Choroby skóry, które wymagają dermatoskopii
Pewne choroby skóry również często wymagają wykonania dermatoskopii dla potwierdzenia diagnozy. Dotyczy to głównie zmian barwnikowych, takich jak np. czerniak. Dermatoskopia pozwala na ocenienie rodzaju zmiany, jej struktury, kształtu, koloru oraz granic. Za pomocą tej metody, lekarz może ocenić czy dana zmiana jest przypadkiem łagodnym, czy też możliwym przypadkiem złośliwym.
Choroby skóry, które wymagają dermatoskopii to także np. łuszczyca, liszaj płaski, choroby związane z nadmierną produkcją melaniny. Coraz częściej dermatoskopii poddaje się również inne choroby skóry z celem dokładniejszej analizy zmian skórnych. Zawsze jednak decyzję o konieczności wykonania dermatoskopii podejmuje lekarz.
Zakończenie – znaczenie dermatoskopii w diagnostyce chorób skóry
Dermatoskopia to narzędzie niezbędne w diagnostyce wielu chorób skóry. Wykonywana jest nie tylko w sytuacji, gdy na skórze pojawiają się nowe, niepokojące zmiany, ale jest również nieodzownym elementem w kontroli stanu skóry pacjentów z chorobami skórnymi oraz w profilaktyce czerniaka.
Nieprawidłowy pieprzyk, nowe znamię lub inne niepokojące zmiany na skórze zawsze powinny skłonić do wykonania dermatoskopii. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://dermatologlublin.com.pl/dermatoskopia-lublin/. Pamiętajmy jednak, że ta metoda nie zastąpi wizyty u dermatologa, czy onkologa, a jedynie jest jednym z narzędzi, które pomagają w monitorowaniu i profilaktyce chorób skóry.